ENVI - PAK

Pri spomienke na zosnulých pamätajme aj na našu planétu


Začiatok novembra je neodmysliteľne spojený aj s pamiatkou na našich blízkych zosnulých. Svoju úctu a to, že nám chýbajú, sme poväčšine zvyknutí prejavovať vyzdobením miest ich posledného odpočinku, zapálením sviečok a spomínaním. Aj v tomto čase je potrebné zamyslieť sa nad tým, že tieto sviečky, vence, kahance a rôzne dekorácie sa relatívne rýchlo stanú odpadom, s ktorým bude treba správne naložiť, aby sa nestal večnou záťažou pre našu planétu. OZV ENVI - PAK pravidelne upozorňuje na potrebu triedenia odpadu a ani pri odpade z cintorínov to nie je inak.

 

Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých patria v našej zemepisnej šírke k rešpektovaným sviatkom nielen veriacich. Na cintoríny mieri množstvo ľudí a s touto návštevnosťou narastá aj množstvo odpadu, ktorý tam vzniká a s ktorým treba správne naložiť, aby neskončil na skládke.

 

 Aj farebné kvety a sviečky sa stanú skôr či neskôr odpadom

 

Vysvietené cintoríny a vyzdobené hrobové miesta majú aj svoju odvrátenú stránku. Málokto sa zamýšľa nad tým, ako končí výzdoba, ktorá splnila svoj účel. Rôzne vence, zviazané drôtmi s nalepenými umelými kvetmi a ozdobami, doplnené látkovou stuhou, ktorá drží svoj tvar pomocou drôtu, pôsobia síce efektne, ale nakoniec skončia na skládke alebo v spaľovni. Takéto vence sa, žiaľ, nedajú recyklovať. Obsahujú viacero rôznych druhov plastov, rôzne materiály, ktoré nie je možné od seba oddeliť a správne vytriediť. Podobne dopadnú aj sviečky a kahance. „Preto je dôležité sklenené časti kahancov vyhodiť do kontajnerov na sklo, plastové či kovové súčasti, ktoré je možné od sklenenej nádoby oddeliť, umiestnime do príslušného kontajnera alebo vreca na triedený zber. Zvyšky vosku patria do zmesového odpadu,“ vysvetlila Katarína Kretter, riaditeľka komunikácie OZV ENVI - PAK.

 

Uprednostnite prírodné alternatívy

 

Počas týchto spomienkových sviatkov je však možné myslieť ekologicky. Pri vyzdobovaní hrobov sa dá siahnuť po prírodnejších alternatívach, ktoré sú už bežne dostupné a niekedy naozaj nestoja viac. Živé kvety v črepníku, ktorý je možné vytriediť alebo použiť aj nasledujúci rok, sú určite zodpovednejšou voľbou pre planétu. Keď zvädnú, dajú sa vyhodiť do bioodpadu alebo kompostu. Podobne je to aj s vencami, ktoré sú z prírodného základu, zviazané prútom alebo prírodným špagátom a ozdobené sušenými kvetmi. „Ľudia by si mali už v obchode uvedomiť, že čokoľvek, čo si z neho prinesú domov, sa skôr či neskôr stane odpadom. A už pri nákupe by sa mohli zamyslieť, či kupovanú vec budú vedieť vytriediť a neskončí na skládke. Odporúčame aj v rámci Dušičiek myslieť na ekológiu a uprednostniť sviečky, kahance, vence a iné dekorácie z materiálov, ktoré sú buď prírodné, alebo sa dajú od seba jednoducho oddeliť a správne vytriediť. Napríklad kvety v črepníkoch sú nielen peknou, ale aj ekologickou alternatívou,“ apeluje Katarína Kretter.

 

Je v poriadku nepriniesť na hrob nič

 

Nestačí len triediť, dôležité je aj minimalizovať. Na cintorínoch to neraz vyzerá ako preteky, kto na hrob prinesie viac sviečok či väčšie vence. Niekedy je menej naozaj viac. Podstatou týchto sviatkov je spomínanie na tých, ktorí už nie sú medzi nami. Je v poriadku, ak na hrob neprinesieme nič, ale v tichosti si pospomíname na spoločné zážitky alebo zosnulému venujeme tichú modlitbu. „Určite nie je potrebné na hrobe zapáliť sviečky za všetkých členov rodiny. Nemusíme piati zapáliť päť sviečok na piatich hroboch. Stačí, ak horí jedna za celú rodinu. Aj týmto spôsobom vieme v nemalej miere minimalizovať odpad, ktorý vznikne počas Dušičiek,“ dodáva Katarína Kretter.

 

PDF
stiahnuť

Tento prehliadač nepodporuje zobrazenie PDF.

PDF
stiahnuť

vložené: 25.10.2024