Folklórny súbor JAZERO

V roku 2007 vznikla v Rožkovanoch mužská folklórna spevácka skupina JAZERO a svojou činnosťou sa jej podarilo dostať obec do kultúrneho povedomia širokého okolia.

Svoje prvé skúšobné vystúpenie mali folkloristi počas prvého ročníka odpustového dňa v auguste 2007. Za necelé dva mesiace si skupina pripravila svoj vlastný program a symbolicky pokrstila "dosku JAZERA". Na tomto krste sa zúčastnila zástupkyňa VÚC Prešov p. Arvayová s delegáciou z Francúzska z oblasti Tirolska.

Pod vedením Antona "Tonča" Šarišského na tomto vystúpení zaspievali Karol Marhevka, Andrej Štvarták, Miroslav Knut, Jozef Homišan, Bartolomej Martoňák a Jozef Jurčenko. Spevákov na harmonike sprevádzali pán Jozef Šarišský a učiteľ Václav Pribula.

Úspešné vystúpenie ich podnietilo k ďalšej činnosti. Medzi spevákov postupne pribudli Pavol Huba, František Jašek, Marek Pribula, Pavol Kušnír, Vít Šarišský a harmonikár Rudolf Knut – ostrieľaný harmonikár, ktorý hrával ešte aj vo vychýrenej kapele Odeva v sedemdesiatych rokoch.  Po celý čas spevákov sprevádzala aj Klárka Knutová, ako pomocníčka – šepkárka, a budúca ľudová speváčka. Dňa 4.10.2007 sa folkloristi zúčastnili 33. ročníka stretnutia súborov Šarišského regiónu v kultúrnom dome v Sabinove, pod názvom „Krása životu".

                               

Za účasti 40-tich súborov, vo fantastickej atmosfére, predviedli svoje umenie. Po úspešnom vystúpení získali svoj prvý diplom a aplauz sabinovskej kinosály. Na ich adresu sa pochvalne vyslovil aj nestor ľudových zvykov a piesní pán Ján Lazorík z Krivian. Pochválil ich za inciatívnosť a životaschopnosť. To dokazuje aj skutočnosť, že za dva mesiace si pomocou obecného úradu a sponzorov, dokázali zabezpečiť kompletné krojové oblečenie. O týždeň po vystúpení v Sabinove sa zúčastnili v Jakubovej Voli na vystúpení pri príležitosti Dňa úcty k starším. Vystúpenie zanechalo veľký ohlas u všetkých zúčastnených.

Skupina sa pravidelne zúčastňuje súťažných prehliadok v našom regióne (Gajdica Andreja Mizeráka v Lúčke, Krása životu v Sabinove, Hornotoryský folklórny festival v Krivanoch, Košické folklórne dni, Dubovický jarmok, Sabinovský jarmok, Pečovskonovoveský jarmok) a vystupuje aj na rôznych obecných slávnostiach v Rožkovanoch a v okolitých obciach.

Dôležitým medzníkom v existencii skupiny je 17. december 2009, kedy sa skupina zaregistrovala ako občianske združenie pod názvom Folklórny súbor JAZERO Rožkovany.

                              

Ďalším významným medzníkom v činnosti súboru je 8.december 2010, kedy sa skupina, na podnet vedúceho Antona „Tonča“ Šarišského, rozšírila o ženskú časť. Ženská časť sa po prvýkrát predstavila na spoločnej Vianočnej akadémii v kostole Sv. Antona opáta v Rožkovanoch.

                             

Prvé spoločné vystúpenie mužskej aj ženskej skupiny sa uskutočnilo na podujatí organizovanom dňa 11. júna 2011 „ HEJ, V ROŽKOVJANOCH NA VALALE“. Toto podujatie bolo organizované už druhý rok ako stretnutie folklórnych skupín resp. folkloristov z regiónu Hornej Torysy. Na podujatí sa zúčastnili súbory z mnohých obcí hornotorysského regiónu. Členovia Jazera tu po prvýkrát predstavili tradíciu rožkovianského folklóru v nových tradičných rožkovianskych krojoch. Takto prezentovali krásu folklóru nielen spevom, ale aj vizuálne.

                              

Folklórny súbor Jazero sa od svojho založenia až po dnes snaží o zachovanie ľudových tradícií.

Prajeme im veľa úspechov a nech ich zanietenie neutícha.


Milí priatelia a priaznivci FS Jazero,

Chcete vidieť FS Jazero na fotkách? Kliknite sem.

Chcete vidieť FS Jazero na videu? Kliknite sem.

Chcete vidieť FS Jazero na živo? Kliknite sem.


Aktuality a oznamy
Vývoz komunálneho odpadu

zobraziť celý oznam

Cestovný poriadok linky 708403

zobraziť celý oznam

Cestovný poriadok linky 707431

zobraziť celý oznam

Cestovný poriadok linky 708402

zobraziť celý oznam

Cestovný poriadok linky 707431

zobraziť celý oznam

POVINNÁ ELEKTRONICKÁ KOMUNIKÁCIA S FINANČNOU SPRÁVOU

zobraziť celý oznam

SAD CESTOVNÉ PORIADKY

zobraziť celý oznam

OZNAM o trvalom označení PSOV a registrácií chovu OŠÍPANÝCH

zobraziť celý oznam

Počasie v Rožkovanoch

Počasie Čiastočne zamračené
Teplota: -3.00°C
vietor: 3km/h, vlhkosť: 85%
tlak: 1018kPa